Zimowe igrzyska olimpijskie 2018

Zimowe igrzyska olimpijskie to międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

 olimpiada

Owe zimowe igrzyska olimpijskie w roku 2018 odbędą się w południowokoreańskim Pyeongchangu, w dniach 9 25 luty 2018 roku. Gospodarz igrzysk został wybrany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski 6 lipca 2011 roku w Durbanie. Pyeongchang wygrało już w pierwszej rundzie głosowania, uzyskując 63 głosy, pokonując drugie Monachium o 38 głosów, a francuskie Annecy o 45 głosów. Południowokoreańskie miasto już dwukrotnie ubiegało się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2010 i 2014 roku, lecz bezskutecznie.

 pyeongchang2018

Budżet Korei Południowej na zimowe igrzyska olimpijskie, które odbędą się w tym kraju wyniósł 7,83 mld dolarów. Z wymaganych 13 aren pięć z ich jest na pewno gotowa, natomiast dwie wymagają modernizacji. Bilety na te igrzyska nie będą wcale tanie. Wstęp na ceremonię ma kosztować od 300 do 1000 dolarów. Za udział w zwykłych zawodach zapłacimy 30 – 150 dolarów, zaś za bilet na te wyjątkowe, popularne 100 – 300 dolarów.

Dlaczego to właśnie Komitet wybrał Pyeongchang na gospodarza igrzysk 2018?

Nie trudno zgadnąć jakimi kryteriami kierowali się członkowie Komitetu Olimpijskiego podczas głosowania na gospodarza kolejnych igrzysk. Francja uzyskała najmniej głosów ponieważ była już trzykrotnym organizatorem zimowej olimpiady – w 1924 roku, w 1968 roku i w 1992 roku.

Z kolei Monachium było już gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich w 1972 roku. Jedynie południowokoreański kandydat nigdy wcześniej nie organizował olimpiady. Pyeongchang dwukrotnie ubiegał się o ten zaszczyt, jednak przegrał z Vancouver i Soczi. Dopiero za trzecim razem udało mi się wywalczyć status gospodarza olimpiady 2018.

Zatem wszyscy z niecierpliwością odliczamy już dni do zimowych igrzysk olimpijskich w Pyeongchangu, gdyż na pewno będzie to widowiskowe, sportowe przedsięwzięcie.

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *