Narciarstwo ekstremalne

Każdy z nas dobrze wie, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Dlatego, aby być w ciągłym ruchu uprawiamy różnego rodzaju sporty. Wiosną i latem nie mamy z tym problemu, dlatego że na dworze jest ciepło i sucho. Możemy np. uprawiać jogging, jeździć na rowerze, rolkach itd. Gorzej jest natomiast zimą, kiedy to na dworze mamy pluchę i śnieg. W taką pogodę większości z nas nie chce się nawet wychylić nosa zza drzwi. Są jednak i tacy, którym owa pogoda odpowiada. Uwielbiają śnieg, dlatego niestraszne im jest uprawianie sportu zimą. Poddają się bez reszty białemu szaleństwu i jeżdżą na nartach, łyżwach,czy też sankach. Jednak uprawianie tych sportów zimowych z biegiem czasu staje się coraz mniej popularne. Ustępują one miejsca innemu sportowi zimowemu, jakim jest narciarstwo ekstremalne. Ten sport jest dla osób, które wolą większe niebezpieczeństwo, gdyż poszukują mocnych wrażeń. Co to jest narciarstwo ekstremalne i na czym polega? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na te pytania.

 narty ekstremalne2

Tak więc narciarstwo ekstremalne to sport ekstremalny uprawiany na śniegu. Polega on na pokonywaniu toru na którym są zrobione poręcze , skocznie i rampy. Do narciarstwa ekstremalnego zalicza się m.in.: skialpinizm, zjazdy ekstremalne ( narty ), freestyle itd.

1.Skialpinizm, ski – tour to rodzaj sportu narciarskiego; połączenie wspinaczki zimowej, wędrówki na nartach oraz zjazdu narciarskiego w terenie górskim, o znacznym stopniu nachylenia i dużych niebezpieczeństwach obiektywnych. Istotą skialpinizmu jest połączenie wszystkich trzech elementów, to znaczy podchodzenia, wspinaczki i zjazdu, czym różni się on od dziedzin pokrewnych, jak skituring lub zjazdy ekstremalne, w których pewne elementy są pominięte (np. zjazdowiec zostaje przetransportowany na grań za pomocą śmigłowca lub skutera śnieżnego, skiturowiec porusza się w terenie niewymagającym wspinaczki itp.).

2. Freestyle to dyscyplina narciarska polegająca na zjeżdżaniu po różnego rodzaju trasach oraz wykonywaniu przy tym jak najefektowniejszych skoków i ewolucji. Służą do tego odpowiednie narty. Freestyle można uprawiać na przygotowanych stokach lub poza trasami.

3. Zjazdy ekstremalne ( narty ) to zjazd na nartach ze zboczy gór, skał, pomiędzy szczelinami, różnymi przeszkodami, jazda w puchu, przez las, skoki na skałkach.

Jak jasno wynika z powyższego dla tych osób które szukają mocnych wrażeń narciarstwo ekstremalne będzie świetnym sportem do uprawiania zimą.

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *